We doen het niet vaak, maar op dit punt wel: verdeeld stemmen. Net voor het zomerreces werd de raad nog om toestemming gevraagd af te wijken van het beleid ontwikkelingsplannen om een snelle bouw van woningen voor internationale studenten op het Hammenveld mogelijk te maken.
In de fractie van GroenLinks heerst begrip voor de huisvestingsopgave waar de TU zich voor gesteld ziet. De TU heeft te maken met een onverwacht grote vraag naar studentenwoningen – vooral van internationale studenten. Naast een spectaculaire groei van inschrijvingen zijn de lopende projecten van studentenhuisvesting in Delft (in TU Noord, aan de Rotterdamse weg en Balthasar van der Polweg) vertraagd.
De TU heeft snel woningen voor buitenlandse studenten nodig en daarom moet er worden afgeweken van de gangbare procedure en wordt de raad gevraagd in te stemmen met een afwijking van het beleid ontwikkelingsplannen. Dit betekent concreet dat er wel een ontwikkelingsplan wordt gemaakt, maar dat er geen inspraak op wordt verleend en dat het wordt vastgesteld door het college van Burgemeester en Wethouders in plaats van door de raad. Het plan wordt ter kennisname naar de commissie Ruimtelijke Ordening gestuurd. Een noodsprong die het college niet lichtzinnig maakt. Ook nu niet. Ook in de toekomst niet – dat heeft wethouder Koning in de Algemene Commissie aangegeven. De raad is er ook zelf bij om ervoor te zorgen dat er geen precedentwerking van uitgaat.
Maar binnen de fractie van GroenLinks is er ook zorg om de schaarse groene ruimte, want ook dit bouwplan gaat weer ten koste van groen. Het weiland waarop gebouwd gaat worden is in het Ecologieplan aangewezen als kerngebied in de Delftse Ecologische Hoofd Structuur. Na de bouw van Oxford en Cambridge in de ecologische zone bij het Zuidplantsoen verdwijnt op deze manier weer een stukje ecologische structuur in de TU-wijk. Maar er verdwijnt ook een stukje groen op de grens van Delft en Midden-Delfland, waar mensen van genieten als ze er langs fietsen. Bovendien is de Hammenboerderij op het aanliggende terrein rijksmonument en het weiland belangrijk voor het zicht op het monument – ze horen als stukje cultuurhistorisch erfgoed bij elkaar.
Kortom, diverse belangen spelen hier een rol. Van de TU en Delft Kennisstad; van zorgvuldige, afgesproken procedures; van groen en van cultuurhistorisch erfgoed. We hebben ze zorgvuldig gewogen en komen binnen onze fractie niet tot één fractiestandpunt. Bij de één slaat de weegschaal uit naar de TU en huisvesting, bij de ander naar het groen – we hebben daarom verdeeld gestemd.
Uiteindelijk werd het voorstel met een nipte meerderheid (19 voor, 16 tegen) aangenomen.