Op de drukbezochte GroenLinks Nieuwjaarsreceptie van zaterdag 14 januari, was er volop de gelegenheid mensen te ontmoeten. Bijvoorbeeld de 'burger' die ons even kritisch kwam toespreken. Maar ook de afdelingsvoorzitter Wieke Blaauw, die een strijdbare toespraak hield.

Nieuwjaarstoespraak 2006

Beste mensen,

Hebben jullie je vakantie ook doorgebracht met je verdiepen in verzekeringen en lekker kijken welke verzekeringsmaatschappij voor jouw het meest interessante aanbod kan doen? En voeren jullie ook regelmatig telefoongesprekken met aanbieders van energie, telefonie, aanvullende pensioenverzekeringen en wat niet al? Dankzij het overheidsbeleid van de laatste tien jaren zijn steeds meer overheidsdiensten geprivatiseerd, naar men zegt om van maximale marktwerking te kunnen profiteren als ondernemende en mondige burger, en door de marktwerking lagere kosten te hebben.

Ik las een tijdje geleden in de krant dat de liberalisering van de energie niet werkt omdat wij, burgers niet genoeg gebruik maken van onze keuzevrijheid en ons niet alleen door de prijs laten leiden, we zijn niet calculerend genoeg, en ik wacht nu op berichten dat daardoor de liberalisering niet gewerkt heeft en dat het dus onze schuld is. Ik las vandaag in een bijlage van de Volkskrant die helemaal gewijd is aan het nieuwe ziektekostenstelsel al een voorspelling dat de marktwerking in de gezondheidszorg niet gaat werken en de overheid vast weer moet ingrijpen.

Eigenlijk begin ik met een geintje over de keuzevrijheid waar ik in ieder geval niet op zit te wachten en het gros van de Nederlanders niet. Maar eigenlijk is de privatisering van de gezondheidszorg natuurlijk weer een triest voorbeeld van liberalisering, waarbij op zich het goede uitgangspunt van ‘een basisverzekering voor iedereen’ is uitgewerkt tot een nieuw beleid waar vooral de mondige burger van profiteert. Als je niet in staat bent prijzen te vergelijken, als je polissen niet kunt lezen of niet begrijpt, als je geen werk hebt met een werkgever die collectief voor zijn werknemers een korting weet te bedingen, als je niet aangesloten bent bij een vakbond die een korting weet te bedingen, dan betaal je het volle pond, en dat zijn de groepen die het toch al moeilijk hebben: mensen die van de bijstand leven, chronisch zieken, mensen zonder werk.

Het laatste jaar is het beleid van dit kabinet steeds verder uitgekristalliseerd en wordt duidelijk waar dit toe leidt:

  • Een steeds verdergaande liberalisering, naar men zegt om de burger meer keuze vrijheid te geven, maar de burger zit hier helemaal niet op te wachten en in de praktijk leidt het vooral tot hogere kosten vooral voor de lagere inkomensgroepen.
  • We worden een samenleving waarbij rijken steeds rijker worden en armen steeds armer, ook al valt dat volgens Zalm reuze mee.
  • Een samenleving van polarisering en stigmatisering tussen allochtoon en autochtoon en een verharding van de maatschappij. Waarbij veel mensen zich afvragen waarom ze opeens ‘allochtoon’ heten en niet meer gewoon Nederlanders mogen zijn.
  • Dit kabinet staat voor meer wegen en minder openbaar vervoer. Met als hot item nu natuurlijk de luchtkwaliteit. Het is zelfs zo dat de Nederlandse overheid onder de regelgeving over luchtkwaliteit van Brussel probeert uit te komen. In plaats van te erkennen dat er sprake is van verschrikkelijke luchtvervuiling en die aan te pakken.

Maar in de linkse politiek wordt wel nagedacht over alternatieven. Met het manifest ‘Vrijheid eerlijk delen, vrijzinnige voorstellen voor sociale politiek’ en het boek Vrijheid als ideaal is Groen Links de discussie gestart over wat Groen en Links is tegenwoordig. Waar staat GroenLinks voor hoe willen we de maatschappij inrichten. Ik vind het goed dat de landelijke politiek deze discussies gestart is en na wil denken binnen GroenLinks en met andere partijen over alternatieven voor dit kabinetsbeleid en voor problemen in de huidige maatschappij waar wel een oplossing voor gevonden moet worden zoals de toenemende vergrijzing en de  problemen met vreemdelingenhaat.

Ik hoop dat we dit debat het komende jaar ook in Delft kunnen gaan voeren, bijvoorbeeld door het manifest te bespreken, maar ook bijvoorbeeld door de discussie gestart door Henri van Rijn bij het bespreken van het verkiezingsprogramma, over het armoededebat verder te voeren. Ik hoop dat meer mensen van GroenLinks dit debat willen voeren en iemand zin heeft hierover of over andere thema’s een politiek café te organiseren, meld je dan alsjeblieft bij Stephan Brandigt.

Wat we willen is een aktieve afdeling waarin nagedacht wordt over maatschappelijke ontwikkelingen en antwoorden daarop. Daarmee kunnen we de fractie in de gemeenteraad ook voeden met ideeën en laten we de burgers van Delft zien waar Groen Links voor staat.

Het afgelopen jaar stond voor de afdeling vooral in het teken van het voorbereiden van de verkiezingen:

  • Het werven, selecteren en verkiezen van de kandidatenlijst. Hier heeft vooral de commissie Werving en Selectie ontzettend veel en belangrijk werk verricht waarvoor ik ze hier nogmaals wil bedanken: Corina Heuvelman, Frank van Pelt, Paul Mekking en Ruud Kathmann.
  • Afgelopen jaar hebben we ook nagedacht over de belangrijkste verkiezingsthema’s in speciale discussiedagen, het schrijven en vaststellen van het verkiezingsprogramma.
  • En het voorbereiden en uitwerken van de campagne, met de start op een Diversiteitsfeest en een fietstocht door de stad.

Maar het komt natuurlijk vooral aan op de komende maanden.

Nu moeten we Delft laten zien wat we de afgelopen jaren als Groen Links hebben bereikt: de autoluwe binnenstad, de herinrichting van de markt, het Zuidpoortgebied en de spoortunnel. Dit waren natuurlijk bij uitstek GroenLinks verworvenheden met Rik als wethouder, maar ook op sociaal en economisch gebied is te zien dat er linkse en sociale partijen in het college zitten.

Laten we als GroenLinks in de campagne op de successen voortbouwen en die voor het voetlicht brengen. Voor de kerst hebben we al een grote advertentie in de krant gezet waarin Rik en Saskia beschrijven wat GROENLINKS voor Delft betekent. In de Delft op Zondag van vandaag staat een interview met Femke Stolker van de PvdA en Saskia waarin Saskia zich als een sterke en ervaren kandidaat presenteert, die de nadruk legt op communicatie en samen met de burgers van Delft naar oplossingen wil zoeken.

We hebben een sterk lijst met een kei van een lijsttrekker en een aktieve afdeling met veel mensen die zich willen inzetten voor de campagne.

Ik wens jullie allemaal een Groen, Links en succesvol nieuwjaar.

Wieke Blaauw
Voorzitter GroenLinks afdeling Delft