GroenLinks en D66 hebben een voorstel aangekondigd om ruimtelijke ordening onderwerpen referendabel te laten blijven bij de wijziging van de regels voor een Delfts referendum. Het voorstel voor een aangepaste referendumverordening wordt besproken in de gemeenteraad van 24 september.

In het commissiedebat deze week over de nieuwe referendumverordening hebben de fracties van PvdA, CDA en CU/SGP zich gesteld tegen de mogelijkheid van een referendum over ruimtelijke ordening onderwerpen. De VVD heeft daar wat bedenkingen tegen. De fracties GroenLinks, D66, STIP, SP, Stadsbelangen en Leefbaar Delft zijn wel voor de mogelijkheid om een ruimtelijk ordening onderwerp in een referendum voor te leggen aan de Delftenaren.

GroenLinks vindt als initiatiefnemer van de oorspronkelijke referendumverordening in 1997 deze uitkomst van het debat onbegrijpelijk. De Raad houdt zich niet consequent aan de eigen uitspraken. In de oorspronkelijke verordening is in meerderheid bewust gekozen om onderwerpen betreffende de ruimtelijke ordening uit te sluiten, maar met uitzondering van principebesluiten. In het nieuwe voorstel zijn alle ruimtelijke ordening onderwerpen uitgesloten als referendabel.

Het college stelde bij de evaluatie van het eerste Delftse referendum in 2006 (over het ontwikkelingsplan van de camping in de Delftse Hout) al voor om ruimtelijke ordening als referendabel uit de verordening te halen. Dat voorstel is door een meerderheid van de Raad verworpen. Ook in het debat daarna om te bepalen hoe de Raad de verordening wilde verbeteren was de conclusie om ruimtelijke ordening besluiten wel in de verordening te houden.

GroenLinks is van mening dat bij ruimtelijke ordening onderwerpen burgers en de Raad zo vroeg mogelijk betrokken moeten worden. Dan kan ook in een vroegtijdig stadium de mogelijkheid geboden worden om principebesluiten, in de vorm van startnotities, referendabel te laten zijn. Een heldere startnotitie bevat ook de stappen en besluitmomenten in het vervolgtraject.  Vervolgbesluiten zijn dan niet meer referendabel.

Wijziging van de verordening zou duidelijkheid moeten scheppen in procedures en werking van het referendum. Dat geldt dan ook voor de nu al bestaande mogelijkheid voor ruimtelijke ordening principebesluiten. Met een aanpassing naar het referendabel maken van startnotities volgt de Raad de oorspronkelijke bedoelingen van de eigen referendumverordening. GroenLinks zal nu gesteund door D66 (ook mede initiatiefnemer in 1997) via een amendement de Raad voorstellen om via startnotities onderwerpen betreffende de ruimtelijke ordening referendabel te laten blijven.